Generelt om fotografering i Japan
I Japan skal man være varsom med at fotografere og offentliggøre billeder af genkendelige personer. Japansk retspraksis beskytter den enkeltes privatliv og ret til eget portræt, men om fotografering eller offentliggørelse uden samtykke er ulovlig, afhænger af den konkrete situation. Som almindelig tommelfingerregel bør man spørge om lov før man tager nærbilleder af personer og især før man offentliggør billeder hvor enkeltpersoner er tydeligt genkendelige.
Når du tager billeder, skal du tage hensyn til folk omkring dig og ikke blokere for trafikken. Det kan nogle gange være ret svært især i Tokyo pga. mængden af mennesker. Fotografering her med stativ fx om aftenen skal overvejes nøje.
Træd heller ikke op på bænke eller andre siddepladser med sko på for at få en bedre kameravinkel. Det opfattes som hensynsløst og kan tilsmudse steder hvor andre skal sidde.
Overvejer du at fotografere med drone, skal du være opmærksom på både nationale regler og lokale restriktioner. Droner på 100 g eller mere skal registreres hos de japanske myndigheder før de flyves udendørs. Afhængigt af hvor og hvordan du vil flyve, kan der desuden være krav om særlig tilladelse eller godkendelse. Templer, helligdomme, parker og andre områder kan også have deres egne regler eller helt forbyde droner.
Nogle steder er al fotografering forbudt, mens andre kun begrænser bestemte former for fotografering. Droner er desuden omfattet af særskilte luftfartsregler.
Læs mere om registrering af drone mm. på Unmanned Aircraft Registration Web Portal / Japan og om lovgivning mm.
Templer og helligdomme
Som regel kan man godt regne med at det er forbudt at tage indendørsbilleder i de bygninger hvor folk beder, især i buddhistiske templer, men også i shinto-helligdomme. Det er som regel (men ikke altid) ok at tage et billede af tempelbygningen udefra. Det er ofte forbudt at fotografere hellige billeder og buddhastatuer inde i tempelbygninger, men reglerne varierer fra sted til sted. Hold derfor altid øje med skiltning og anvisninger fra personalet. Nogle gange kan buddhastatuen være gemt bag døre (og vises kun frem ved særlige lejligheder), men det er stadig forbudt at tage billeder af selve rummet.
I shinto-helligdomme kan der også være krav om hvor tæt man må fotografere den bygning hvor folk står og beder. De nok mest betydningsfulde shinto-helligdomme i Japan – Ise Jingu-helligdommene i Mie-præfekturet – har klare fotograferingsrestriktioner omkring de helligste områder. Ved selve bedeområdet foran hovedhelligdommene er fotografering ikke tilladt.
Fotografering af geishaer og maikoer i Kyoto
Kyoto er berømt for sine geikoer og maikoer der ofte ses i traditionelle kimonoer, især i byens kagai-kvarterer. De er imidlertid ikke turistattraktioner man frit kan fotografere. Men hold afstand og respekter deres privatliv. Lad være med at fotografere dem medmindre de har givet dig udtrykkeligt lov.
Kyoto City Official Travel Guide har lavet en vejledning til hvordan man skal opføre sig i Gion-området som især er der hvor man kan se geishaer og maikoer. I dele af Gion er fotografering forbudt, blandt andet på private gader og områder der er markeret med skiltning. Følg altid de lokale anvisninger.
Haver
Japan er jo kendt for sine mange fine haver som især findes i tilknytning til buddhistiske templer. Her er det som regel ok at fotografere selve haven, mens det kan være forbudt at fotografere de traditionelle rum med tatami-måtter og skydedøre som vender ud mod haven.
Hold øje med skiltning.

Museer etc.
På museer, i historiske bygninger etc. er politikken meget forskellig. Nogle tillader fotografering, mens andre forbyder flashfotografering eller enhver form for fotografering helt. Udstillinger kan også have krav om at kun udvalgte genstande må fotograferes og her kan det præciseres yderligere at mobilkamera er ok, men alm. kamera er forbudt etc.
Nogle steder forbyder også brugen af stativer (herunder etbenede stativer) og selfiestænger.
Så helt generelt: Respekter reglerne de enkelte steder, hold øje med skiltning, og spørg personalet hvis du er i tvivl.
Hvordan spørger man om det er okay at tage billeder?
Det er ikke altid at personalet kan gøre sig forståelig på engelsk, og her kan følgende sætninger på japansk være guld værd:
写真を撮ってもいいですか。→ shashin o totte mo ii desu ka → Er det ok at tage billeder/fotografere?
Det kan forkortes yderligere ned til (og nok lidt mere uformelt)
写真いいですか。→ shashin ii desu ka → Er billeder/fotografering ok?
Shopping efter ting til kameraet og lign.
Udvalget af elektronik er enormt i Japan. Får man fx problemer med sin mobil, computer eller kamera og skal anskaffe sig en ny oplader, batteri, ekstern harddisk, stativ etc., er der flere steder man kan henvende sig. Yodobashi og Bic Camera er to af Japans store elektronikkæder med et bredt udvalg. Begge har store butikker i blandet andet Tokyo, Osaka og Kyoto.
Hvis man vil tjekke elektronikpriser, kan siden kakaku.com anbefales. Den minder lidt om Pricerunner herhjemme. Siden er på japansk, men Google translate (fra japansk til engelsk – ikke dansk!) giver et fornuftigt resultat.