
Daishizan Seidaiji-templet (大師山清大寺) i Katsuyama i Fukui-præfekturet er et af Japans mest imponerende moderne tempelkomplekser og hjemsted for Echizen Daibutsu (越前大仏) – den største indendørs buddhastatue i Japan. Det er et zenbuddhistisk tempel.
Daishizan Seidaiji-templet blev opført i 1987 på initiativ af Kiyoshi Tada, en lokal forretningsmand og ejer af et taxaselskab der ønskede at skabe et vartegn for sin hjemby. Templet kostede angiveligt cirka 38 milliarder yen at bygge. Tempelkomplekset dækker omkring 22 hektar.
Hovedattraktionen i Seidaiji er uden tvivl Echizen Daibutsu, en imponerende 17 meter høj bronzestatue. Figuren er inspireret af den siddende Buddha i Longmengrotterne i Luoyang i Kinas Henan-provins.
Statuen har et mildt og harmonisk udtryk og slanke proportioner. Den vejer omkring 200 tons, og omkring den står fire bodhisattvaer – der hver måler over ti meter i højden. På væggene bag Buddhaen er der i små kamre indsat 1.281 mindre stenhuggede og forgyldte buddhastatuer som tilsammen skaber et imponerende syn.
Bygningen som huser Echizen Daibutsu er inspireret af den store træbygning i Todaiji-templet i Nara.
Et andet højdepunkt i tempelområdet er den femetagers pagode som med sine 75 meter er Japans højeste af sin slags. Besøgende kan tage elevatoren til toppen og nyde panoramaudsigten over Katsuyama og de omkringliggende bjerge. Pagoden er omgivet af et mindre haveanlæg med dam, stenlanterner og sirligt udlagte stier.
Praktisk information
Adresse:
1-2-1 Shihi, Katsuyama, Fukui 911-0023
Transport:
Templet ligger cirka 10 minutters kørsel fra Fukui Prefectural Dinosaur Museum eller omkring 40 minutter fra Fukui by. Der er gratis parkering ved templet.
Med offentlig transport tager du Echizen Railway Katsuyama-Eiheiji-linjen fra Fukui Station til Katsuyama Station (cirka 55 minutter). Herfra kører Heisenji-linjens lokalbus til Echizen Daibutsu-mae-stoppestedet – bemærk at bussen kun kører få gange dagligt. Et alternativ er taxa fra Katsuyama Station.
Dinogon-turistbussen:
I weekender og på helligdage uden for vintersæsonen kører “Dinogon”-turistbussen, der forbinder templet med Katsuyama Station, Fukui Prefectural Dinosaur Museum og Heisenji Hakusan-helligdommen – en oplagt løsning, hvis du vil kombinere flere seværdigheder på samme dag.
Officiel hjemmeside (japansk)
Google-kort
Oplevelser i nærheden
Daishizan Seidaiji-templet ligger i Katsuyama by, der har flere højdepunkter inden for kort køreafstand. Fukui Prefectural Dinosaur Museum (cirka 10 minutter med bil) er et af Japans største og mest moderne museer for paleontologi
Cirka 10-15 minutter med bil mod nord ligger Heisenji Hakusan-helligdommen – en shintohelligdom ved foden af det hellige Hakusan-bjerg berømt for sin mos og høje cedertræer.





